Thursday, March 29, 2018

Spelling စာလံုးေပါင္းမွားရင္ ေရာဂါလည္းမွားတယ္

ေဒါက္တာရွင့္ ကိုယ္ဝန္ရွိသည္က ရာသီေသြးလာရင္ ဘာျဖစ္တက္ပါသလဲရွင့္။

ကိုယ္ဝန္ရွိစဥ္ ေသြး၊ အရည္၊ အျဖဴဆင္းတာ မေကာင္း။ ကိုယ္ဝန္ ပတ္-လ အေပၚမွာမူတည္။ ကိုယ္ဝန္ပ်က္ျခင္း အမ်ိဳးမ်ိဳးရွိ။

1. Abortion Complications ကိုယ္ဝန္ဖ်က္ျခင္း ေနာက္ဆက္တြဲမ်ား https://doctortintswe.blogspot.com/2017/08/abortion-complications.html
2. Abortion Risks စပြန္ဆာေရာဂါ https://doctortintswe.blogspot.com/2016/06/abortion-risks.html
3. Amenorrhea ရာသီထိန္ျခင္း၊ ရာသီမလာျခင္း https://doctortintswe.blogspot.com/2014/10/amenorrhea.html
4. Bleeding During Early Pregnancy ကိုယ္ဝန္ႏုစဥ္ ေသြးဆင္းျခင္း https://doctortintswe.blogspot.com/2014/11/bleeding-during-early-pregnancy.html
5. Ectopic Pregnancy (1) ထူးဆန္းသည့္ကိုယ္ဝန္ (၁) https://doctortintswe.blogspot.com/2014/11/ectopic-pregnancy-causes.html
6. Ectopic Pregnancy (2) ထူးဆန္းသည့္ ကိုယ္ဝန္ (၂) http://doctortintswe.blogspot.com/2015/09/ectopic-pregnancy.html
7. H mole စပ်စ္သီးကိုယ္ဝန္ https://doctortintswe.blogspot.com/2014/11/hydatidiform-mole-treatment.html
8. Miscarriage Prevention ကိုယ္ဝန္မပ်က္ေအာင္ http://dts-medicaleducation-adult.blogspot.in/2013/08/miscarriage-prevention.html
9. Miscarriage ကုိယ္ဝန္ပ်က္ျခင္းတမ်ိဳး http://dts-medicaleducation-adult.blogspot.in/2012/03/miscarriage.html
10. Missed abortion ကိုယ္ဝန္ပ်က္ျခင္းတမ်ိဳး https://doctortintswe.blogspot.com/2016/01/missed-abortion.html
11. Pregnancy after Ectopic Pregnancy သားအိမ္ျပင္ပသေႏၶတည္ျပီးေနာက္ http://doctortintswe.blogspot.com/2017/02/pregnancy-after-ectopic-pregnancy.html
12. Pregnancy and Intrauterine Death (IUD) ကေလးအထဲမွာ ေသဆံုးသြားျခင္း https://doctortintswe.blogspot.com/2014/11/pregnancy-and-intrauterine-death-iud.html
13. Unfortunate Pregnancy ကံမေကာင္းတဲ့ ကိုယ္ဝန္ https://doctortintswe.blogspot.com/2017/12/unfortunate-pregnancy.html

မေမြးမီေသြးဆင္းျခင္း ၂ မ်ိဳးရွိ။

Placenta Previa အခ်င္း ေရွ႕ေရာက္ျဖစ္ျခင္း https://doctortintswe.blogspot.com/2014/11/placenta-previa.html

ဘာျဖစ္တတ္လို႔ ေရးရတယ္။ တက္ဆိုရင္ တက္တာ၊ အတက္ေရာဂါ။ ကိုယ္ဝန္မွာတက္တာကို ေသြးဆိပ္တက္ျခင္းလို႔ေခၚတယ္။ PET ေခၚ မတက္မီအဆင့္နဲ႔ Eclampsia ေခၚ တက္ျခင္းအဆင့္။ အဲဒီစာေတြ ဘေလာ့မွာ ဖတ္လိုက ဖတ္ႏိုင္။

PET ကိုယ္ဝန္ ေသြးဆိပ္တက္ျခင္း https://doctortintswe.blogspot.com/2014/11/preeclampsia-pet.html

စာလံုးေပါင္းမွားရင္ ေရာဂါလည္းမွားတယ္။ ေဆာရီး။ သတ္ပံုမွားလည္း နားလည္ရင္ျပီးတာဘဲ ေျဖလိုက္ပါလားလို႔ေျပာတာ ၄-၅ ေယာက္ရွိျပီ။ အထင္နဲ႔ ရမ္းေျဖျခင္းဟာ အသက္ ႏွစ္ေခ်ာင္းကို အေလာင္းအစားလုပ္ရာက်တယ္။

ေဒါက္တာတင့္ေဆြ
၂၉-၃-၂ဝ၁၈

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

ႏွမ္းဖတ္ခ်ဥ္ဋီကာ

ႏွမ္းဖတ္ခ်ဥ္စာေရးေတာ့ ႏွမ္းဖတ္နဲ႔ ပဲဖတ္ကို ခြဲျခားေျပာၾကတယ္။ အရင္တင္စဥ္ကလည္း အဲလိုကြန္မင့္ေတြလာပါတယ္။ အေရာင္မတူတာကို ေထာက္ျပၾကတယ္။ ဆီးၾက...